Rennen

Rennen
Besprekingen
Opzij, opzij, opzij
Elvis Peeters is vooral bekend als auteur van romans voor volwassenen, zoals De ontelbaren en Dinsdag. Samen met Gerda Dendooven en Paul Verrept waagde hij zich al eerder aan kinderboeken, onder andere met de grappige, filosofisch getinte reeks rond Meneer Papier. Opvallend is dat hij Rennen op zijn website tussen zijn werk voor volwassenen, en niet bij de kinderboeken zet. Het is een artistiek cross-overboek rond een gejaagd paard dat een heel veld en bos in beweging zet.
Peeters gebruikt vooral herhalingen om het snelle tempo en de onrust van de dieren weer te geven. Hij herneemt regelmatige dezelfde woorden en woordgroepen, alsof er geen tijd is voor complexere zinnen: 'De havik heeft scherpe ogen. / De havik heeft scherpe klauwen. / De havik heeft een scherpe snavel. De havik steekt zijn scherpe klauwen uit naar de haas.' Prachtig is de subtiel spannende zin die daarop volgt: 'De schaduw van de haas en de schaduw van de havik vallen over elkaar.' Peeters schrijft vooral s…Lees verder
We komen er echter niet achter waar de dieren naartoe rennen en waarom ze zo hard lopen. Het lijkt hen vooral te gaan om het rennen zelf. Die sensatie is door Elvis Peeters knap vertaald. Hij vangt de vliegende vaart van de dieren in beeldrijke, ritmische zinnen.
Rennen is geen conventioneel opgebouwd verhaal dat naar een ontknoping toewerkt. Het is eerder een langgerekt gedicht waarin ritme, herhaling en klank de hoofdrol spelen. Peeters beheerst dat spel met taal zo goed dat een plot niet gemist wordt. Het leesplezier zit in het duivelse ritme van de zinnen en hun abrupte wendingen.
De illustraties van Gerda Dendooven zijn opvallend sierlijk en fijn in verhouding tot veel van haar andere werk, waarin z…Lees verder
Rennen
Een paard begint te galopperen door de heide, door de zon, door het stof. Het galoppeert, galoppeert, galoppeert. Stof waait op, waait neer, gaat liggen, kruipt in elke spleet, in elke kier, in elk gat, in elk hol. Het kringelt, het danst, het stof, het stof, het stof. De kraai, de muis, het paard. De kraai, de muis, de haas, het paard. De kraai, de muis, de haas, de hinde, het paard. Ze hollen, ze hollen, ze hollen. Maar waarheen? Maar waarom? 'Rennen' is een boek dat je buiten adem brengt. Het ritme van de woorden, de melodie van de tekst doen je hartslag versnellen. Je vraagt je af waarom je zoveel haast hebt bij het lezen van dit boek. Net zoals alle dieren in het boek, voel je de reflex om mee te gaan hollen. Maar waarom? Wie of wat zit ons op de hielen? Ons jachtige eigen leven misschien? Misschien is een belangrijkere vraag: wanneer stopt het? Gerda Dendooven weet de snelheid van het verhaal mooi weer te geven in haar illustraties. Bladeren vliegen door de wind, door de luch…Lees verder